Asma tavan Revizyon (Müdahale) Kapağı Nedir?

revizyon kapağıRevizyon kapağı, genel olarak, müdahale edilmesi gereken bölgelere (vanaların, elektrik kablo ana bağlantılarının olduğu vb. yerlere) konulan aparatlardır. Bu kapaklar, küçük bir dokunuşla açılabilen ve üzerine boya, seramik ya da benzeri malzemelerin uygulanabileceği yapıda ve ölçülerdedir.

asma tavan kapağıRevizyon Kapağı Kullanım Alanları

Revizyon kapağı, gerektiğinde müdahale edilebilecek noktalara konur. Örneğin, banyolarda bulunan vanalar ya da asma tavan içerisinde vana ya da elektrik ana kumandaları bulunan noktalar vb. tek kat 12,5 mm’lik Alçıpan kullanılan duvar ve tavan sistemlerinde rahatlıkla kullanılır. Knauf Alçıpan Sistemlerinde kullanılabilecek değişik revizyon kapağı tipleri bulunmaktadır. Müdahale kapakları duvar ve asma tavanlarda her türlü ihtiyacı karşılayabilmektedir. Tesisatlara istenildiği anda ulaşılmasını sağlayarak maksimum güvenlik sunar. Dokunmatik menteşeli, dokunmatik kancalı ve üstten oturmalı tipleri mevcuttur. Estetik görünüme sahip düşük maliyeti ile ekonomik çözümler sunar.

Revizyon Kapağı Montajı Revizyon Kapağı Montajı

Revizyon Kapağının alüminyum çerçevesi olduğu için ayrıca profil üzerine monte edilmesi gerekmez. Kapak duvarda ya da asma tavanda nerede uygulanacak ise, öncelikle uygulama yeri tespit edilir. Uygulama yapılacak kapak 40 x 40 ve daha büyük ölçülerde ise ve uygulama alanındaki profil aks aralıkları o ölçüyü kurtarmıyorsa, profillerin yerleri her iki tarafa eşit şekilde kaydırılarak ölçüye uygunluk sağlanır. Böyle bir durumda kesinlikle profiller kesilmemelidir. O bölgeye gelen Alçıpan uygulaması yapılacak revizyon kapağı ölçüsünde kesilir. Kapağın açılması istenen istikamete göre kapak açılış yönü tespitinden sonra çapraz olarak Alçıpandan geçirilen kapak yan çerçevesi arkadan Alçıpana dayanacak şekilde oturtulur ve Alçıpanın ön yüzünden vidalanması gereken noktalara tespit edilir. Vidalanması gereken noktalar zaten kapak çerçevesi üzerinde belirgin bir şekilde yer almaktadır.

Knauf Revizyon Kapağının Sağladığı Avantajlar:

  • Revizyon kapakları hem duvar hem de asma tavan uygulamalarında kullanılabilme olanağı sağlar.
  • Estetik görünüme sahip düşük maliyeti ile ekonomik çözümler sunar.
  • Tesisatlara istenildiği anda ulaşılmasını sağlayarak maksimum güvenlik sunar.
  • Gizli kilidi sayesinde tek bir dokunuşla açılabildiği gibi, aynı kolaylıkla kapatılabilir.
  • Yaylı mekanizmalıdır. Bu nedenle dış yüzeyde menteşe ve benzeri göze batan noktalar yoktur.
  • Eloksal alüminyum çerçevesi sayesinde pas, bakteri vb. maddeye neden olmaz.
  • Üst yüzeyi Alçıpan kaplı olduğu için, boya yapımı, fayans ve mermer yapıştırılması gibi her tür uygulamaya olanak sağlar.

Bunlarda var

, , ,
Yardımcı olmamı ister misiniz ?