Türkiye Genelinde Ortalama Konut Fiyatı 998 bin lira oldu

Endexsa verilererine göre; Türkiye genelinde ortalama konut fiyatları 998.325 ₺’ ye yükseldi. Geri dönüş süresi ise 19 yıl olarak hesaplandı. Türkiye ve dünya ortalamasına göre bir binanın kullanım ömrünün 50 yıl olduğuna göre 19 yıl geri dönüş süreci ne kadar makul gözüksede ;

2018 yılında ortalama geri dönüş süreleri 10-12 yıl arasındaydı. Pandemi ile birlikte yükselişe geçen emlak fiyatları son 4 yılda minimum 2 katına çıktı bazı bölgelerde ise bu artış 5 katına kadar çıkmıştır. Yüksek emlak fiyatları ekonominin gidişatı ve enflasyonun yükselmesine bağlı olarak daha da artacak gibi gözüksede bir noktadan sonra doyum noktasına ulaşacağına inanıyoruz.

İnşaat malzemelerindeki yükseliş fiyatları yukarı taşımaya devam ediyor. Özellikle demir fiyatlarındaki artış %500 oranlarına kadar çıkmıştır. Çimento ve diğer girdilerdeki yükselişlerin yanı sıra işçilik maliyetlerinde ki artıl ise %100 olmuştur. Tüm artışlar dikkate alındığında ise sıfır inşaat fiyatlarının son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşması gayet normaldir.

İkinci el emlak fiyatlarının ise sıfır emlak fiyatlarındaki artış oranı ile takip etmesi gayet normal bir durumdur. İç talebi arttıran önemli bir etkende yurtdışından gelen konut talebidir. Türk hükümetinin 250 bin dolara ev alan yabancı ülke vatandaşlarına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı vermesi iç pazardaki emlak talebini arttırmıştır. Son günlerde bu rakamın 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkartılacağı haberleri rakamlara daha üst banda taşıması kaçınılmazdır.

Sonuç olarak iç piyasada yaşanan talep fiyatları yukarı doğru çekmeye devam etme potansiyeli bulunmaktadır. Enflasyonist ortamda konut her zaman için korunmacı bir varlık olmaya devam edecektir.

Yeni konut alamayan kişilerin ise eski konutlarını yenilemesi tadilat ve dekorasyon işlerinde müşterilerimize anahtar teslim projeler sunmaktayız. Asma Tavan alanında 32 yıllık tecrübelerimizi tüm müşterilerimize sunmaktayız.

Bunlarda var

Yardımcı olmamı ister misiniz ?